Реферат Cуть і функції грошей (реферат)

Cуть і функції грошей (реферат)
СУТЬ І ФУНКЦІЇ ГРОШЕЙ.
- Предмет і завдання курсу "Гроші та кредит".
- Раціоналістична та еволюційна концепція походження грошей.
- Гроші як загальний еквівалент.
- Функції грошей.
1. Предмет і завдання курсу "Гроші та кредит".
Наукове розуміння проблем грошей, грошового обігу, кредитних відносин, банківської справи є необхідним компонентом становлення професійних економічних знань студентів.
Підвищення ролі грошей та кредиту у народному господарстві України, в свою чергу, обумовлюється розвитком ринкових відносин. Усе це визначає місце цього курсу в загальноекономічній підготовці бакалаврів і спеціалістів з економіки та підприємництва, закладає основу для вивчення наступних фахових предметів з банківської справи.
Предметом курсу «Гроші та кредит» є детальна характеристика базових категорій теорії грошей і кредиту, банківської справи. Така деталізація загальнотеоретичних питань необхідна для переходу до характеристики конкретних проблем розвитку грошово-кредитної системи в сучасних умовах.
Цей курс органічно поєднаний із такими економічними курсами, як економічна теорія, теорія фінансів, макроекономіка, прогнозування та державне регулювання економіки, інвестування, міжнародні валютно-кредитні та фінансові відносини.
Завдання курсу - дати майбутнім фахівцям з економіки знання щодо сутності та механізму функціонування таких категорій, як гроші, кредит, грошовий ринок, процент; сформувати в них теоретичну та методологічну базу, необхідну для наступного оволодіння практикою використання грошово-кредитних інструментів, а також уміння оцінювати й аналізувати грошово-кредитну політику, що проводиться в країні.
2. Раціоналістична та еволюційна концепція походження грошей.
Гроші - складна економічна категорія. Їх особливість полягає у системному багатофункціональному характері. Наведемо такі характерні ознаки грошей:
Гроші – це:
- "товар товарів", бо кожний товар у процесі реалізації відображає свою вартість у грошах;
- специфічний товар, що виконує роль загального еквіваленту;
- "головна діюча особа" в ринковій економіці;
- "мова ринку".
В економічній теорії традиційно виділяються дві основні концепції походження грошей:
Концепції походження грошей | ||||
Раціоналістична Арістотель П. Самуельсон |
Еволюційна А. Сміт Д. Рікардо К. Маркс |
|||
Раціоналістична - гроші виникли як результат певної раціональної угоди між людьми через необхідність виділення спеціального інструменту для обслуговування сфери товарного обігу.
Еволюційна - гроші виділяються із загальної товарної маси, оскільки вони найбільш придатні для виконання функціональної ролі грошового товару. Той чи інший товар стає грошима лише в межах певної особливої суспільної форми товарного виробництва і обігу.
- Гроші як загальний еквівалент.
Гроші – це загальний еквівалент для всіх видів інших товарів, тобто вони служать засобом вираження вартості товарів.
Гроші є специфічним товаром, тому що вони не здатні прямо задовольняти будь-які фізичні чи духовні потреби людини, а тільки опосередковано - через витрачання їх на купівлю різних товарів та послуг.
Грошам, на відміну від інших товарів, притаманна абсолютна ліквідність.
Ліквідність визначається як:
1) можливість використання певного активу в ролі засобу платежу;
2) здатність даного активу зберігати свою номінальну вартість незмінною.
Абсолютна ліквідність - здатність активу негайно обмінюватися на будь-які блага. Вона є важливим показником, який характеризує відмінність грошей від інших активів.
4. Функції грошей.
Гроші виконують ряд функцій.
1) Функція міри вартості є центральною у системі грошових відносин.
Міра вартості - це грошова одиниця, що використовується для вимірювання та порівняння вартостей товарів та послуг.
На основі міри вартості встановлюється ціна, що є грошовим виразом вартості товару. Ціни на товари змінюються прямо пропорційно до вартості товарів і обернено пропорційно до вартості грошей.
Гроші реалізують свою функцію міри вартості через взаємодію з масштабом цін. Масштаб цін - рахункова функція грошей, що відображає вартість товарної маси в грошових одиницях.
З масштабом цін пов'язані девальвація і ревальвація грошових одиниць.
Девальвація (від лат. de – префікс, що означає рух вниз, і valeo – коштувати, мати вартість) - це офіційне зниження, а ревальвація - збільшення курсу грошової одиниці щодо валют інших країн.
Між сукупною товарною масою і окремими товарами встановлюється цінове співвідношення. Саме це співвідношення і визначає рівень цін.
2) Функція засобу обігу
Процес товарного обігу виражається формулою: Т – Г – Т1, тобто продаж здійснюється заради купівлі. У цьому процесі гроші відіграють роль посередника між продавцем та покупцем.
Основою функціонування грошей як засобу обігу є рух товарів. Роль грошей тут тимчасова. Виконавши свою функцію гроші переходять від одного суб'єкта до іншого.
Кількість грошей, що повинна бути в обігу (М), визначається сумою цін товарів та послуг, що підлягають реалізації протягом певного періоду.
Цю залежність можна представити за допомогою формули:
М = Рі х qі
Рі – ціна і-ого товару,

Схожі реферати: